Autor:
Andrej Arnold
Condair GmbH
Řasy dýchacího traktu se pohybují jako stébla trávy v lese. Na nich leží vrstva vazkého sekretu. Společně chrání organismus před průnikem choroboplodných zárodků.
Dostane-li se suchý vzduch do dýchacích cest, stane se vrstva hlenu vazká a propustnější pro choroboplodné zárodky a oslabuje imunitní obranu.
Zima je časem nachlazení:
Suchý vzduch – riziko pro zdraví
Proč se většina nachlazení odehrává v zimě? Podle vědců za to může nízká relativní vlhkost vzduchu ve vnitřních prostorách.
Z téměř 90 % se zdržujeme ve vnitřních prostorách – v zimě zkrátka častěji. A přesně v době, kdy vytopená místnost vykazuje velmi nízkou relativní vlhkost vzduchu. Zde je nutné vědět, že teplý vzduch je schopen absorbovat podstatně více vlhkosti, než studený vzduch. Pokud studený vzduch zvenku ohřejeme, stoupne i jeho „hlad“ po vodě. Vaše relativní vlhkost vzduchu klesne, což prokáže jakýkoliv vlhkoměr. I během mírných zim jsou rozdíly mezi interiérem a exteriérem značné.
Avšak vzduch, který dýcháme, musí do průdušek dorazit zvlhčený na 100 %. Cestou sem je zvlhčován především v nose, méně již v ústech, hrtanu a průdušnici. Řasy v celých dýchacích cestách jsou spolu s hlenem, který je pokrývá, geniálním mechanismem pro samočištění. Tyto řasy se pohybují společně vpřed a vzad, jako tráva v lese. Na jejich špičkách se nachází lepivá vrstva hlenu, která zpomaluje pronikání virů, bakterií a alergenů do těla.
Pohyb řas dopravuje sekret a všechny vetřelce směrem k hrtanu, kde je možné je vykašlat nebo je po odkašlání spolknout. V nose je doprava hlenu směřována dolů k hrtanu, v průduškách směrem nahoru. Pokud je dýchaný vzduch dobře zvlhčený a sliznice optimálně fungují, dochází k odstranění všech škodlivin z dýchacího traktu během pěti až 30 minut a jsou tak zneškodněny.
Poškozený samočisticí mechanismus z důvodu působení suchého vzduchu znamená zvýšené riziko onemocnění!
Příliš suchý vzduch nezpůsobuje jen zhrubnutí pokožky nebo suché oči. Poškozuje rovněž onen geniálně vymyšlený ochranný mechanismus dýchacích cest. Vrstva vaší sliznice vysychá, stává se tuhou a brání řasám v jejich pohybu, takže hlenovitý „koberec“ se zastaví. Kromě toho dochází i k narušení obranného mechanismu založeného na působení protilátek a antitoxinů.
Video na
Youtube.com skvěle znázorňuje princip samočištění. Například astmatici – v Německu přece jen celých 10 % všech dětí a 5 % dospělých – nejsou dle jedné ze studií schopni vdechovaný vzduch dostatečně zvlhčovat. Jim může zvlhčování vzduchu přinést úlevu od jejich příznaků.
Stránka Kindergesundheit-info.de (Informace o zdraví dětí) Spolkové centrály pro zdravotní osvětu při chřipkovém efektu zásadně doporučuje provádět zvlhčování vzduchu a hodně pít.
Při běžných pokojových teplotách se pro člověka nejpříjemnější relativní vlhkost vzduchu pohybuje v rozsahu 40 až 60 procent, říká prof. em. Dr. Ing. habil. U. Marmai. Vyrovnaná vlhkost vzduchu posiluje obranyschopnost organismu vůči choroboplodným vetřelcům, jako jsou bakterie a viry, a pomáhá zmírňovat potíže dýchacího ústrojí jako astma, alergie a infekce.
Odborné články: Doba nachlazení: Suchý vzduch – riziko pro zdraví – od Andreje Arnolda, Dipl. Ing. (FH)